Wyrwany Skrawek Nieba - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » Wyrwany Skrawek Nieba


Przemienianie własnych tęsknot, marzeń, rozczarowań w sztukę. Odwaga podążania za sercem i wizjami. Takie refleksje budzi wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Poświęcona jest twórczości Doroty Lampart, artystki ludowej.

No tak. Twórcy ludowi, art naif, sztuka ludowa i nieprofesjonalna. Określenia., szufladki, ramy. W jakieś bardziej gustowne i godne słowa trzeba ubrać to zjawisko w sztuce. A chodzi niejednokrotnie o osoby biedne, niewykształcone, z którymi życie obchodzi się w sposób daleki od normy. Dochodzą do tego choroby, bieda niekiedy na życzenie – brak zaradności życiowej i swoisty talent do psucia i marnowania pomocy uzyskiwanej.

targi książki w krakowie

W takim klimacie niejednokrotnie powstają dzieła art naif. Nie jest to reguła ale zdarza się i pochylając się nad niejednym świątkiem czy obrazem pomyśleć o trudzie i wyobcowaniu jego twórcy.

Wyrwany skrawek nieba, jakże dobitnie w tych trzech słowach zawiera się ta prawda. Dorota Lampart, zadziorna, niepokorna, przekorna. Jej historia ukształtowała przedstawiane na wystawie obrazy. To był jej sposób na oswojenie rzeczywistości, z którą sobie nie radziła. Jakże osobliwe były jej niektóre wierzenia. Na przykład prosta wiara w to , że Bóg może sprawić, że w późnym wieku zostanie matką. Pragnęła bardzo łaski macierzyństwa. W snach ponoć wyśniła bliźnięta. Modlitwa, lektura o świętych, jasna kraina pozaziemska, to jej schronienie. Jej obrazy są proste, czyste jak życie wiernych, które ma im zapewnić żywot wieczny.

Malowała wiele lecz niewiele się zachowało. Niejeden obdarowany malowidłem, nie dbał o nie gdyż nie przedstawiało ono dla niego żadnej wartości.

Dla jednych ot fantazje chorej kobiety dla innych spojrzenie w głąb duszy artystki.

Polecam i pozdrawiam


Joanna Krzeczkowska
Twój przewodnik po Krakowie

PS. Wystawę można oglądać do 16 maja 2010 roku. Więcej szczegółów na stronie Muzeum Etnograficznego pod tym linkiem.

« Powrót