Podglądanie historii - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » Podglądanie historii


Z okazji święta miasta Krakowa, 5 czerwca, szczęśliwi posiadacze uprzednio „zdobytych” wejściówek, zanurzyli się w nieznanej do tej pory historii naszego miasta. Spacerując przyszłą trasą turystyczną w podziemiach Rynku Głównego, odkrywali na nowo Kraków. Cała wystawa już teraz robi niezwykle wrażenie a jej oficjalne otwarcie planowane jest na 3 września tego roku.

Zaskoczenie, zdumienie i swoistego rodzaju dreszczyk - to uczucia, które towarzyszą kiedy uświadomimy sobie, że chodzimy tak naprawdę po dawnym Rynku, po rzeczywistym jego terenie. A jednak jesteśmy 5 metrów niżej, a nad nami, nad naszymi głowami - spacerują czasem niczego nie świadomi turyści. Jeszcze do niedawna przestrzeń, w której się znajdujemy szczelnie wypełniała ziemia.

Przez wieki poziom Rynku uległ podwyższeniu; zatem pod płytą placu znajdują się warstwy historii jak w ogromnym przekładańcu. Milczący świadkowie dawnych wieków. Wydarte im tajemnice to owoc pasji człowieka i współczesnych osiągnięć techniki, bez której nie dane by nam było zobaczyć tego co udostępniono w podziemiach Rynku i Sukiennic.

Ogrom obecnego przedsięwzięcia dobrze ilustrują liczby. Dość powiedzieć, że same instalacje (elektryczna, wentylacja itp.) na obszarze ekspozycji liczą w sumie125 km. A odkryto i przebadano zaledwie 8% podziemi krakowskiego placu.

Podglądamy zatem korzenie naszego miasta. Układ urbanistyczny z drogami szerokimi na 7 metrów, z drewnianymi krawężnikami. A zanim powstały te założenia mieścił się na tych terenach w XI wieku cmentarz. Znajdował się on między Bazyliką Mariacką a kościołem św. Wojciecha - na tym obszarze odkryto ponad 200 szkieletów. Nasi przodkowie byli zdrowi i wysocy, mierzyli około 190 cm !

Skąd w ogóle ta wystawa ?

Rok 2005. Ruszają prace związane z wymianą nawierzchni Rynku Głównego. Przy okazji robót rozpoczynają się również prace badawcze. Nie można przepuścić przecież takiej okazji ;-) Przed oczami archeologów odsłania się historia miasta o wiele bogatsza niż przyjmowano wcześniej i miejscami zaskakująca.

Źródła pisane traktujące o historii Krakowa to jedno, ale pamięć ludzka bywa subiektywna i zawodna. A tu pojawiają się dowody namacalne i obiektywne, nawarstwienia nieomal tysiącletnie, w dodatku doskonale zachowane w warunkach naturalnych. Natura pozwoliła bowiem przetrwać wiele stuleci przedmiotom wykonanym z materiałów organicznych, i tym codziennego użytku, fundamentom budowli, szkieletom ludzi i zwierząt ...

Wrażenie robi również cała sieć dróg – obecnie skryta pod ziemią – to dawne trakty handlowe, oraz ciągi komunikacyjne w obrębie samego placu targowego, jakim przez wieki był Rynek Główny. Ulice starannie brukowane przecinały od XIII wieku cały jego teren prowadząc m.in. do budynków handlowych położonych w centralnej części placu.

Przyzwyczajonym do przestrzeni Rynku Głównego – swoistego salonu miasta, trudno nam pewnie wyobrazić sobie, że jeszcze sto lat temu był on zastawiony na całej swej powierzchni kramami o przeróżnej wielkości i niekiedy wątpliwej wartości estetyce. Po prostu budy szkaradne ;-).

Teraz Rynek też bywa zabudowany czy to przy okazji targów okolicznościowych czy też koncertów i innych imprez ale zdarzają się czasy gdy promieniuje przestrzenią.

Pozostaje mi zatem zaprosić gorąco do zanurzenia się w chłodnych podziemiach krakowskiego rynku.

podziemia rynku w krakowie
rynek w krakowie
archeologiczne odkrycia rynku w krakowie
odkrycie dawnego rynku krakowskiego
zwiedzanie rynku krakowskiego z przewodnikiem po krakowie
nowa wystawa osiągnięć archeologicznych w krakowie
« Powrót