Aktualności i wydarzenia - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia


Fabryka Oskara Schindlera

Oskar Schindler.
Lista.
Fabryka naczyń emaliowanych.
Żydzi.
Okupacja.
Ratowanie.
Film Spielberga.
Krótki zapis skojarzeń jak najbardziej trafnych. Lecz na tym się nie kończy.Przeczytaj więcej >>

Podziemia Krakowskiego Rynku

Ponad 4 metry pod powierzchnią dobrze nam znanego Rynku Głównego istnieje inny świat. Możemy w niego zanurzyć się naprawdę dosłownie, ponieważ zaraz na początku wystawy przechodzimy – przenikamy przez ekran parowy. Cofamy się w czasie by dotknąć historii tak namacalnej jak choćby drogi, którymi podróżowali krakowianie w XIII czy XIV wieku. Czytaj więcej >>

Podglądanie historii

Z okazji święta miasta Krakowa, 5 czerwca, szczęśliwi posiadacze uprzednio „zdobytych” wejściówek, zanurzyli się w nieznanej do tej pory historii naszego miasta. Spacerując przyszłą trasą turystyczną w podziemiach Rynku Głównego, odkrywali na nowo Kraków ....

Smoki w Krakowie

W Święto Miasta nie mogło zabraknąć już corocznej parady przeróżnych przedstawicieli gatunku smoczego. Gatunek ten, wprawdzie wymarły a raczej według legendy raz na zawsze wykończony przez pewnego szewczyka, ożywia się symbolicznie w rocznicę nadania miastu praw miejskich.

Niech żyje bal !

Styczeń dobiega powoli końca. I kończy nam się też okres karnawału; bardzo krótki w tym roku. Już 6 lutego zaczyna się Wielki Post. Ale obecnie karnawał trwa. Poniżej kilka propozycji spędzenia czasu w Krakowie na najbliższe dwa tygodnie.

Czas świąteczny

Jak trochę dłużej niż dwa, trzy dni zachować i przeżywać atmosferę Bożego Narodzenia? Jak dać się porwać i oczarować ?

sw. Mikołaj, Szopki i Anioły-tak zaczyna się grudzień

Listopad minął niepostrzeżenie i szybko nadszedł grudzień. Pogoda nie szczególnie zachęca do zwiedzania na zewnątrz, niemniej nie oznacza to, że nie ma po co wychodzić z domu. Wraz z nadejściem grudnia przesyłam kilka propozycji ciekawego spędzenia czasu w Krakowie.

Zaduszki jazzowe, salon pełen poezji nieomal o północy i ... msza święta równie niezwykła 31 październik - 5 listopad

Tak na dobry początek kilka słów o jazzie czyli Dmuchaj głośniej w ta trąba! Jazz w powojennej Polsce stał się gatunkiem muzycznym, który najmocniej wyrażał naszą tęsknotę za wolnością. Muzyków jazzowych było wielu, i to rozchwytywanych, a podobno jedynym dniem wolnym, w którym mogli się wszyscy spotkać był Dzień Zaduszny. Zupełnie przypadkowo wybrany. I tak się to właśnie zaczęło ...

Targi książki - 25-28 październik

Kiedy nadchodzi jesień słotna i zimna. Kiedy za oknem już coraz bardziej szaro, a pokazanie się słońca jest świętem. Kiedy dłuższe zimowe wieczory zatrzymują nas w domu ... Czyż nie jest przyjemnie na czas jakiś wyłączyć migający ekran telewizora czy komputera i po prostu zaparzyć dobrą herbatę, usiąść w miękkim fotelu przy przytulnym świetle lampki i zacząć czytać ... książkę.

... ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy - październik

Czekają nas wydarzenia związane z pierwszą rocznicą śmierci Marka Grechuty, a także niezwykły pokaz Petera Greenawaya i interesująca wystawa nie tylko dla nauczycieli. Zapraszam do lektury.

Odkrywcza noc Krakowa - 28 września

Nauka to odkrywanie nowych terenów, badanie i sztuka zadawania pytań. To również podważanie tego co już niby wiadomo, by spojrzeć inaczej, głębiej z odmiennej perspektywy. To także znajdowanie mocnych odpowiedzi.

Parada Chochołów, Dzień Języków czyli istne pomieszanie - 22, 23 września

23 września pojawią się na Rynku Głównym w Krakowie i nie będzie to żadna kampania wyborcza, ani manifestacja rolnicza. Konkurs na chochoła i parada chochołów to wydarzenia związane z rokiem Stanisława Wyspiańskiego.

Kraków - europejskie miasto prawa magdeburskiego - WYSTAWA do 19 listopada


750 lecie otrzymania przez Kraków praw miejskich zobowiązuje. Nic dziwnego, że lokacja Krakowa stała się tematem jednej z czasowych wystaw Muzeum Historycznego w Pałacu "Pod Krzysztofory", który już sam w sobie jest interesującym miejscem. Jeżeli do tego dodamy niezwykłą wystawę ... warto po prostu tam zajrzeć.

Jak Kraków świętował 750-lecie lokacji

Uroczyste obchody 750-lecia nadania prawa magdeburskiego Miastu Kraków.


Kraków świętuje. Kraków przygotowany. Ostatnie poprawki za nami.

A od pierwszego czerwca inauguracje, oratoria, koncerty, otwarcia, turnieje rycerskie, prezentacje, kabaretowe wieczory, wystawy, uczty, pochody, parady smoków, konkursy, pikniki, impreza balonowa ... Słowem wielkie uroczystości, ceremonie, zabawy. Aż trudno zadecydować, co zobaczyć, gdzie być, w jakim wydarzeniu uczestniczyć. Codziennie trzeba będzie bowiem dokonać wyboru (również ze względów czasowych oraz niemożliwości – niestety – przebywania w kilku miejscach naraz).

Zapraszam
Joanna Krzeczkowska

Zaczynają „Promsi” po nich Jamniki i dzielni Harnasie! - wrzesień 2007


8 wrzesień The Last Night of The Proms
9 wrzesień Jubileuszowy marsz Jamników.
9 wrzesień Harnasie.

Oto bohaterowie najbliższego weekendu w Krakowie. Imprezy swoistego rodzaju i o niebywałym klimacie. Tak odmienne jak tylko można sobie wyobrazić. Bo wystarczy porównać pochód sympatycznych, merdających i szczekających czworonogów z koncertem w krakowskiej filharmonii, może i w niecodziennej atmosferze lecz jednak w filharmonii, czy też baletem wystawianym w plenerze.

« Powrót