Zaczynają „Promsi” po nich Jamniki i dzielni Harnasie! - wrzesień 2007 - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » Zaczynają „Promsi” po nich Jamniki i dzielni Harnasie! - wrzesień 20079 wrzesień The Last Night of The Proms.
9 wrzesień Jubileuszowy marsz Jamników.
9 wrzesień  Harnasie.


Oto bohaterowie najbliższego weekendu w Krakowie. Imprezy swoistego rodzaju i o niebywałym klimacie. Tak odmienne jak tylko można sobie wyobrazić. Bo wystarczy porównać pochód sympatycznych, merdających i szczekających czworonogów z koncertem w krakowskiej filharmonii, może i w niecodziennej atmosferze lecz jednak w filharmonii, czy też baletem wystawianym w plenerze.
Jubileuszowy Marsz Jamników


Jamnik jaki jest każdy widzi, lecz może nie do końca zdajemy sobie sprawę z wagi osobowości tej rasy. Ponoć o wyraźnie zarysowanym charakterze.

Jamnik pod Wawelem stał się już tradycją krakowską i to wielce sympatyczną. W tym roku, roku jubileuszowym marsz odbędzie się na pewno z większą pompą - jubileuszową. Towarzyszyć mu będą liczne konkursy - na Jamniczy Portret, Jamniczy Utwór Literacki czy wreszcie ten najważniejszy – konkurs na Strój Jamniczy, w tym roku nawiązujący rzecz jasna do 750 – lecia lokacji Krakowa.

Popularność imprezy wzrasta z każdym rokiem.

Na marsz przybywają jamniki z zagranicy z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemiec i RPA. A liczebność pochodu przechodzi najśmielsze oczekiwania organizatorów. Jak będzie w tym roku ... Przecież to jubileusz ...


The Last Night of the Proms
„Niepoważny” koncert muzyki poważnej.


Już dziesięć lat Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe organizuje koncert dedykowany mieszkającym w Polsce Brytyjczykom. Formą nawiązuje do koncertu, który odbywa się w Londynie, i od ponad 100 lat kończy doroczny festiwal odbywający się w lipcu i sierpniu. Festiwal ów jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym na Wyspach Brytyjskich, zaś koncert stanowi jego kulminację. Tym co wyróżnia ten koncert od innych jest nie tylko fakt wykonywania pod koniec imprezy pieśni – piosenek brytyjskich. Chodzi również o atmosferę, która jest luźniejsza niż zwykle, nikogo nie oburzają głośne pokrzykiwania, przytupywania, wybuchy śmiechu, wymachiwania flagami czy śmiesznymi kapeluszami i inne zachowania zazwyczaj mocno napiętnowane podczas poważnych koncertów.. W programie, oprócz dzieł E. Elgara, G. Rossiniego i J. Fučíka znajdą się także fragmenty „Harnasiów” Karola Szymanowskiego.


A jeśli już o Harnasiach mowa to ...

Z okazji roku Karola Szymanowskiego 9 września odbędzie się plenerowe przedstawienie Harnasiów właśnie.

„Harnasie” to balet-pantomima według scenariusza Karola Szymanowskiego i Jerzego Mieczysława Rytarda – osnuty na tematyce i muzyce góralskiej .„Harnasie” to również historia miłości. Mamy góralską dziewczynę, która zostaje zmuszona do poślubienia majętnego gazdy. Podczas uroczystości weselnych wierny ukochany dziewczyny, harnaś uprowadza góralkę. Żywy folklor Podhala jest najważniejszym atutem widowiska.

Ten rok został ogłoszony rokiem Karola Szymanowskiego. A twórczość tego kompozytora jest chyba mało popularna w kraju nad Wisłą. Warto też wspomnieć, że Krakowska Filharmonia nosi imię Karola Szymanowskiego. Oto fragment wywiadu z Bogusławem Nowakiem – pomysłodawcą i autorem spektaklu, który opowiada skąd zrodził się pomysł pokazania w plenerze przedstawienia „Harnasie”

Ale bezpośrednią przyczyną powstania widowiska "Harnasie" była moja wizyta w filharmonii, gdzie w marcu odbywał się koncert w ramach obchodów roku tego kompozytora. Z przerażeniem zauważyłem wówczas, że widownia jest w połowie pusta. Pomyślałem, że trzeba coś zrobić, bo przecież na Zachodzie muzyka Karola Szymanowskiego wykonywana przez najlepsze orkiestry i dyrygentów ściąga do największych sal tłumy. Mam nadzieję, iż widowisko "Harnasie" zwróci uwagę słuchaczy, że Szymanowski wspaniałym kompozytorem był. (...)

A co dalej ....

Koncert dla Piotra S.

12 września, w dniu urodzin twórcy kabaretu, artyści „Piwnicy pod Baranami” uczczą pamięć swojego wybitnego kierownika uroczystym koncertem.

W koncercie wezmą udział także artyści mieszkający za granicą: Ewa Wiśniewska, Piotr Walewski, Zbigniew Paleta, Franciszek Serwatka, Alicja Nawratowicz i wielu innych.

Więcej o Piotrze Skrzyneckim przeczytasz tutaj.


A już w niedzielę 16 września rozpocznie się festiwal Sacrum - Profanum.

Jego ideą przewodnią i zamierzeniem twórców jest ukazanie arcydzieł muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej w tak zwanym układzie geograficznym.

Koncert finałowy odbędzie się w postindustrialnej przestrzeni jednej z hal Arcelor Mittal Poland Oddział w Krakowie (tak obecnie nazywa się huta im. T. Sendzimira). Spektakl wypełnią piosenki z najbardziej znanych musicali Leonarda Bernsteina. A zaśpiewają je gwiazdy polskiej muzyki.
« Powrót