Kraków - europejskie miasto prawa magdeburskiego - WYSTAWA do 19 listopada - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » Kraków - europejskie miasto prawa magdeburskiego - WYSTAWA do 19 listopada


750 lecie otrzymania przez Kraków praw miejskich zobowiązuje. Nic dziwnego, że lokacja Krakowa stała się tematem jednej z czasowych wystaw Muzeum Historycznego w Pałacu "Pod Krzysztofory", który już sam w sobie jest interesującym miejscem. Jeżeli do tego dodamy niezwykłą wystawę ... warto po prostu tam zajrzeć.

Ekspozycja znajduje się na trzech poziomach. W podziemiach pałacu, na parterze i I piętrze. Dopracowane makiety zarówno Krakowa przedlokacyjnego i XVIII - wiecznego, pomagają naszej wyobraźni objąć powagę zadania, jakim było wytyczenie struktury miasta w XIII wieku. Eksponaty są bardzo dobrze opisane, w ciekawy sposób jesteśmy wprowadzani w poszczególne elementy czy też działy funkcjonowania miasta. Od aktu lokacyjnego, i informacji architektonicznych, przez administrację, sądownictwo, handel, cechowe zwyczaje i obowiązki, po życie codzienne. Wędrujemy zatem od sali do sali, poznając czym było tak naprawdę istnienie miasta, jak ważną rolę odgrywały poszczególne przywileje nadawane przez władców. Dlatego granicą czasową wystawy jest rok 1791. Wtedy to podczas Sejmu Czteroletniego uchwalono ustawę ujednolicającą prawa wszystkich miast polskich i tak skończyła się różnorodność przywilejów, pozwoleń, nakazów ...
przewodnik po krakowie
Obok przedmiotów, które na pewno spodziewamy się zobaczyć na takiej wystawie, jak dokumenty - czyli akt lokacji, czy też medale pamiątkowe, można znaleźć ciekawostki i prawdziwe niespodzianki. Jak na przykład fragment systemu wodociągowego drewnianego, znalezionego podczas wykopalisk prowadzonych w Rynku Głównym.

Plastry miedzi, bochen ołowiu, bałwany solne równie intrygujące eksponaty. Mamy też w Sali Samorządu dokument - rodzaj paszportu, wydany dla duchownego udającego się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Bardzo ciekawe ryciny można obejrzeć w Sali Sądownictwa - lekko humorystyczne przestrogi w stylu niektórych plakatów znanych nam z PRL - np. "Odpowiedzialność za zwierzęta domowe". W Sali Cechowej przyjrzyjmy się rozmiarom wilkomów czyli naczyniom do spełniania toastów powitalnych (jak sam nazwa wskazuje) i nie tylko.

W dalszej części wystawy znajdziemy również sztukę sakralną, a nawet biczownicę ... w innej sali przedmioty związane z początkiem drukarstwa na ziemi krakowskiej - stemple introligatorskie, okucia do ksiąg oraz na przykład świadectwo odbytej praktyki zawodowej i dobrych obyczajów - swoiste referencje XVIII wieczne.

Zapraszam do odwiedzenia wystawy wirtualnie pod adresem www.lokacjakrakow.pl
Niezła lekcja historii w ciekawej dekoracji. Naprawdę bardzo polecam.

Pozdrawiam

Joanna Krzeczkowska
Twój Przewodnik po Krakowie
« Powrót