... ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy - październik - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » ... ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy - październik


Witaj,

... ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy
...

Na przykład na 8 października i godzinę 19.00

Czekają nas wtedy wydarzenia związane z pierwszą rocznicą śmierci Marka Grechuty. W Teatrze Bagatela odbędzie się koncert "Przyjaciele dla Marka". Udział w tym ważnym koncercie wezmą między innymi Edyta Geppert, Michał Jurkiewicz z zespołem, Myslovitz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Zbigniew Wodecki. Gospodynią wieczoru będzie pani Danuta Grechuta, a koncert poprowadzi Grzegorz Turnau i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Nazajutrz, 9 października w południe, hejnał z Wieży Mariackiej będzie sygnałem do rozpoczęcia przemarszu korowodu, "Korowodu dla Marka". Przyjaciele, znajomi, miłośnicy twórczości Marka Grechuty, udadzą się na Cmentarz Rakowicki. Tam o godzinie 13.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika artysty. A wieczorem, o godzinie 18.30 w Kościele Mariackim zostanie odprawiona msza św. za spokój duszy artysty, po której, w piwnicach "Hotelu pod Różą" zostanie otwarta wystawa prac Marka Grechuty.

A w sobotę zupełnie inna sztuka i inny artysta ... Kino na żywo czyli ...

13 październik i Peter Greenaway

Ponoć walijski reżyser, Peter Greenaway uważa, że kino jeszcze się nie zaczęło. A 100 lat, które już mamy za sobą to przygrywka do prawdziwego kina, które dopiero przed nami. Nic więc dziwnego, że jego twórczość zaczyna dosłownie wykraczać poza ramy, jakie przyjmuje współczesna filmografia i wychodzi z kin naprzeciw do ludzi, na ulicę ...

Wizualność i malarstwo, prowokowanie i erudycja. Greenaway znalazł nową formę. Swoistego przedstawienia, spektaklu, który stanowi połączenie muzyki, obrazów filmowych, świateł i ... przestrzeni. To miksowanie już nie tylko muzyki, lecz całej bogatej rzeczywistości, która otacza widza w danym momencie i ma na niego przemożny wpływ. Powstaje nam zatem kino na żywo. I wielka improwizacja. Do głosu w twórczości Petera Greenawaya zaproszony został Kraków; jego kamienice zamienią się w ekrany filmowe a Plac Wszystkich Świętych stanie się główną estradą widowiska.

W nawiązaniu do Dnia Nauczyciela i nie tylko.

ulica Krakowa
Od 1 października w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius można oglądać wystawę przedstawiającą Uniwersyteckie kolegia średniowiecznej Europy.

Uniwersalizm takich kolegiów polegał między innymi na swobodnym przemieszczaniu się profesorów i studentów w celu pobierania i rozpowszechniania wiedzy. Czyli wymianie na polu naukowym. A dla takiej ekspozycji trudno o budynek bardziej zasłużony i wpisany w tradycję historyczną, niż Collegium Maius. Zapowiada się podróż w czasie i przestrzeni. Klimat średniowiecznego uniwersytetu przybliżą nam najnowsze osiągnięcia techniki - wizualizacje. Warto podkreślić, że uniwersyteckie kolegia były w średniowieczu nie tylko miejscem nauki, ale i zamieszkania, zarówno dla studentów, jak i profesorów.

Atutem wystawy jest ukazanie życia codziennego profesorów i studentów, rytmu pracy, przedstawienie zwyczajów, które były dosyć surowe, by nie powiedzieć klasztorne ... Atrakcją będą więc przedmioty codziennego użytku: ciżmy skórzane, okulary, instrumenty muzyczne. Będzie można poznać metody dawnego nauczania a także powstałe w tak hermetycznej społeczności relacje międzyludzkie. Pasjonaci odkrywania nieba będą mieli okazję zobaczyć miedzy innymi astrolabium Marcina Bylicy, który był słynnym krakowskim profesorem astronomii. Pilni uczniowie "poczytają" skrypty z Biblioteki Jagiellońskiej, z których uczyli się studenci przed wiekami. A zatem "Gaudeamus Igitur" .Pozdrawiam

Joanna Krzeczkowska
Twój Przewodnik po Krakowie
ABC-Krakow.pl

« Powrót