Czas świąteczny - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » Czas świąteczny


Jak trochę dłużej niż dwa, trzy dni zachować i przeżywać atmosferę Bożego Narodzenia? Jak dać się porwać i oczarować ?

Po Bożym Narodzeniu a przed Sylwestrem i później już w styczniu może znajdziemy czas na spacer rodzinny lub z przyjaciółmi. Wybierzmy się przy okazji takiego spaceru na wystawę, która dopełni w sposób niezwykły atmosferę tego magicznego czasu. Wybrałam wystawy związane z tematyką religijną a także tradycją i obrzędami, które trochę zapomniane do dziś promieniują swoim blaskiem.

Jak na przykład Ikony. Ich Niebiański splendor jest nam dziś w czasach zabiegania potrzebny, aby zatrzymać się na chwilę i zadumać nad naszym istnieniem ... Wystawa o takim tytule, ukazująca kolekcję ikon greckich ma miejsce w Arsenale Muzeum Czartoryskich i trwa od 12 października do 13 stycznia 2008. Niebiański splendor poprowadzi nas dalej i pomoże wypatrywać Gwiazdy.

Wypatrując Gwiazdy to z kolei tytuł wystawy Muzeum Etnograficznego - 19 grudnia 2007 - 5 lutego 2008, wystawy, która prezentuje nam motywy Bożego Narodzenia uwiecznione dłońmi ludowych, prostych artystów, czy też tych czerpiących inspirację z tradycji ludowej.

A jeśli chcemy porównać szopkę krakowską i inny rodzaj tworzenia Betlejemskiej stajenki zapraszam do Muzeum Archidiecezjalnego na wystawę Szopek spod Babiej Góry od 16 grudnia do stycznia. Głównym elementem kompozycji jest motyw Babiej Góry a pasterski szałas z bali, kościół, szlak turystyczny czy nawet schronisko stwarzają niepowtarzalną atmosferę i przybliżają surowe piękno górskiego krajobrazu. A na pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich - 9 grudnia do 10 lutego wędrujemy do Muzeum Historycznego do Kamienicy pod Krzysztofory.

Kiedy już oczarują nas ikony, szopki małe i duże polecam kolejną wyprawę do Muzeum Etnograficznego. Tym razem przyjrzymy się unikatowej kolekcji zabawek pochodzących z końca XIX wieku a także z czasów współczesnych.

To całkiem sporo możliwości na tak świąteczny czas a na pewno samemu też warto zainteresować się czy w naszej okolicy nie ma ciekawych wydarzeń. Życzę dobrego znajdowania lokalnych jasełek, koncertów i wystaw. Kraków naprawdę oczaruje nas w ten czas.
« Powrót