Niech żyje bal ! - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » Niech żyje bal !


Styczeń dobiega powoli końca. I kończy nam się też okres karnawału; bardzo krótki w tym roku. Już 6 lutego zaczyna się Wielki Post. Ale obecnie karnawał trwa. Poniżej kilka propozycji spędzenia czasu w Krakowie na najbliższe dwa tygodnie.

Na początek zachęta kolędowa a jakże. Kolędy zgodnie z tradycją śpiewamy aż do 1 lutego.

Plac Mariacki i czas zaklęty w przestrzeni, czyli "Kolędy pod hejnałem". 27 stycznia o godzinie 13.45
Kolędnicy z różnych stron Małopolski kolędują w samym sercu Krakowa w każdą niedzielę stycznia. Autentyczne zespoły kolędników z podkrakowskich miasteczek i wsi. W pięknej scenerii...

A to już ostatnie spotkanie. Tym razem z Gwiazdą i Turoniem.Pcimianie z Pcimia na ostatek do nas zawitają. Zaśpiewają, pokolędują i nas uradują a i kolędy nam przypomną, bo to u nas z pierwszą zwrotką to jeszcze dobrze bywa,ale już druga, nie mówiąc o trzeciej sprawia wiele kłopotu naszej pamięci.

A na krakowskim Kazimierzu 27 stycznia o godzinie 18.00 zabrzmi nam muzyka cygańska i żydowska. W post industrialnej scenerii Muzeum Galicja zagra zespół klezmerski Nazzar.Wykonuje on tradycyjną muzykę klezmerską i to własne aranżacje, które wzbogaca motywami muzyki żydowskiej a także bałkańskiej i galicyjskiej. Muzycy tego zespołu cenią sobie również improwizacje.

A teraz już "poważnie" karnawałowo. Na początek najmłodsi. Dla nich propozycja Balu Karnawałowego i jednocześnie ostatkowego, który odbędzie się 3 lutego w Anikinie.

Od godziny 16.30 - 19.00 dzieciaki będą mogły poszaleć tworząc własne maski karnawałowe, przebierając się w różne stroje. Możliwość pomalowania siebie i to wcale nie w barwy wojenne lecz karnawałowo, odjazdowo i w dodatku za zgodą rodziców, to dla małych prawdziwa atrakcja. Pozwólmy im na to. W końcu niech żyje bal!

A na koniec naprawdę nowość sezonu !

Wiele miast na świecie ma od dawna swój karnawał. Najsłynniejszy w Rio czy Wenecji. Ale w tym roku Kraków dołączy do słynnego grona. Przez 10 dni czyli od 26 stycznia – 5 lutego, w Krakowie zobaczyć będzie można koncerty, wielobarwne parady, bale kostiumowe i pokazy filmowe, wystawy i inne atrakcje.

Karnawał rozpocznie w sobotę 26 stycznia organizowana przez Teatr KTO Parada Karnawałowa, w której weźmie udział około 300 wykonawców. Aktorzy, na specjalnych platformach przejadą wokół Rynku Głównego na plac Szczepański. Wykorzystane zostaną duże figury scenograficzne, wyobrażające postaci charakterystyczne dla zapustów polskich, pojawi się Diabeł, Cygan, Panna Młoda czy Comber Babski - a zatem niezła egzotyka ;-)

Kostiumy, sytuacje, tańce i inne swawole przypomną krakowianom może trochę zapomniane tradycje karnawałowe.

Nie zabraknie także świętowania Tłustego Czwartku 31 stycznia.

W rytm walca na Małym Rynku zatańczy para w strojach dworskich, a wszyscy uczestnicy poczęstowani zostaną pączkami przygotowanymi przez krakowskich cukierników - ponoć pączków będzie 10 tysięcy.

A zatem życzę wspaniałej i smacznej zabawy
Program dokładny Karnawału w Krakowie znajduje się na stronie www.biurofestiwalowe.pl

« Powrót