Kraków kusi na wiosnę. Wydarzenia w Krakowie. - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » Kraków kusi na wiosnę. Wydarzenia w Krakowie.


Witam serdecznie i marcowo.

Marzec zaś ma dla Was propozycje pełne poezji, prozy i muzyki.

I zaczynamy od spotkania z poezją w nietypowym miejscu 4 marca, o godzinie 18.00 To wieczór poetycki z Januszem Szuberem oraz spotkanie również z jego gośćmi czyli Antonim Liberą, Bronisławem Majem, Pawłem Huelle i prof. Andrzejem Szczeklikiem.

Nietypowe naprawdę będzie miejsce spotkania czyli II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ w Krakowie przy ul. Skawińskiej 8. A sam gospodarz, przez blisko trzydzieści lat pisał „do szuflady”, dopiero od roku 1994 zdecydował się sukcesywnie opublikować swoje dzieła, ogłaszając w krótkim czasie i w niewielkim nakładzie pięć tomików, które zyskały mu uznanie w kręgach literackich.

Coś się kończy, coś nowego się zaczyna:
Moje "było" wraca w jakieś "jest", tu i teraz,
Z nimi, ze mną, który o nich opowiadam.


Wiosna to przecież poezja ... Wita nas co roku.

A od poezji niedaleko jest do prozy, także w czasie. 5 marca o godzinie 17.00 będzie można spotkać się ze szczecińską pisarką Moniką Szwają. Pisarka będzie promować kolejną książkę o bynajmniej nie wielkopostnym tytule „Dziewice do boju”. Dla wtajemniczonych jest to kontynuacja powieści „Klub Mało Używanych Dziewic”.

Coraz bliżej do wiosny a Wielkanoc tuż tuż. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

A jeśli Wielkanoc, oznacza to, że już po raz piąty w okresie Wielkiego Tygodnia i w same Święta Zmartwychwstania w Krakowie zabrzmi muzyka prezentowana przez światowej sławy artystów z tak zwanego nurtu wykonawstwa historycznego.
Czyli V festiwal Misteria Paschalia.

Program festiwalu idealnie podkreśla wydarzenia roku liturgicznego w Kościele katolickim, którego głównym motywem w tym czasie jest śmierć Zbawiciela oraz Jego Zmartwychwstanie. Zamiast natłoku koncertów każdy dzień przyniesie nam jeden koncert idealnie wpasowany w czas nadchodzących Świat. Festiwal zainauguruje światowe prawykonanie oratorium Antonia Caldary – Il Rè del dolore skomponowane do libretta Pietra Pariatiego. Koncert w Filharmonii Krakowskiej.

Wtorek zapowiada się niezwykle! Jordi Savall, jeden z najbardziej charyzmatycznych interpretatorów muzyki dawnej a także kompozytor muzyki filmowej m.in. do filmu "Wszystkie poranki świata", wystąpi z niepowtarzalnym koncertem–misterium.
To właśnie w Krakowie będzie miała miejsce premiera niezwykłego projektu fonograficznego – Lachrimae Caravaggio.
Przedsięwzięcie opiera się na ukazaniu monumentalnych reprodukcji siedmiu obrazów autorstwa Caravaggia powiązanych z tematyką śmierci (Ofiara Izaaka, Męczeństwo św. Mateusza, Złożenie do Grobu, Ścięcie Jana Chrzciciela, Madonna Pielgrzymów, Śmierć Dziewicy, Dawid i Goliat).

Savall przygotował własne improwizacje muzyczne inspirowane wzajemnymi więzami muzyki i malarstwa. Całość uzupełniona zostanie komentarzami poetyckimi odczytanymi podczas koncertu przez Jerzego Trelę.

A zatem moi drodzy uczta dla zmysłów. A poza tym już sama oprawa tego wydarzenia zasługuje na uwagę, całość zostanie zaprezentowana w niezwykłej scenerii kościoła św. Katarzyny.

Z kolei w Wielki Piątek wysłuchamy jednego z najniezwyklejszych i najbardziej ekscytujących dzieł baroku – Requiem, skomponowanego przez Heinricha Ignaza Franza von Bibera. Oprawą dla tych poważnych nut stanie się podgórski kościół św. Józefa.

W Wielka Sobotę przeniesiemy się do Kopalni Soli w Wieliczce, do Kaplicy św. Kingi.
Niedziela Wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkanocny będą należały do twórczości Antonia Vivaldiego.

A wcześniej, przed całym projektem Misteria Paschalia zapraszam na Niedzielę Palmową na placu Wolnica! To jedna z ciekawszych okazji, by poczuć atmosferę nadchodzącej Wielkanocy.

Atrakcją imprezy będą zatem parady wielkanocnych palm, konkursy na najpiękniejszą pisankę świąteczną czy wielkanocne wypieki i potrawy. Pojawią się też zespoły i grupy obrzędowe, twórcy ludowi oraz profesjonalni artyści i aktorzy. A wszystko po to, by tradycji znowu stało się zadość.

I taka ciekawostka

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK zapraszają gimnazjalistów i licealistów do udziału w konkursie fotograficznym Moje ulubione miejsce do czytania. Dodatkowe info: Tematem konkursu jest artystyczna prezentacja ulubionych miejsc sprzyjających lekturze tekstów literackich (zapewne w głównej mierze trudno dostępnych lektur) oraz osób, które lubią czytać. Szczegóły przedstawione zostały w regulaminie dostępnym na stronie internetowej WBP w Krakowie www.wbp.krakow.pl.

A poza tym niewykluczone, że już wkrótce, zamiast monotonnego głosu lektora, z głośników zamontowanych w krakowskich Bombardierach, informacje dla podróżnych będą przekazywać znani krakowscy artyści.

Najwyraźniej pomysł, aby przystanki w nowoczesnych tramwajach zapowiadali popularni aktorzy i piosenkarze, bardzo spodobał się krakowianom. Tak przynajmniej wynika z dużego zainteresowania wspólną akcją Mówiące tramwaje. Aby jeszcze bardziej uprzyjemnić podróżowanie nowoczesnymi tramwajami zaproponowano, aby zamiast anonimowego męskiego głosu, który obecnie zapowiada przystanki w tramwajach, w podróży towarzyszyły pasażerom powszechnie rozpoznawane głosy sławnych osób z Krakowa.
Najwięcej głosów zebrał Jerzy Stuhr, Anna Dymna, Grzegorz Turnau, Krzysztof Globisz oraz Andrzej Grabowski. Jeżeli wybrane przez czytelników znane osoby zgodzą się zostać lektorami, to wkrótce ich głosy usłyszymy w tramwajach.

Może to i odmiana po głosie oznajmiającym grobowym tonem - Cmentarz, na żądanie ;-)

Pozdrawiam i  zapraszam

Joanna Krzeczkowska
Twój Przewodnik po Krakowie

 

« Powrót