Złote nuty spadają na Rynek ... - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » Złote nuty spadają na Rynek ...


Witam lipcowo

Oto krakowskie propozycje na dwa kolejne weekendy lipca. Tym razem będzie bardzo muzycznie.

Jazzowe nuty spadają na Rynek i dokoła muzyki jest w bród. 19 lipca od 18.00 do 2.00 potrwa Krakowska Noc Jazzu.

Koncerty pod gwiazdami. I w klubach. Na placu Szczepańskim i na placu Nowym. Muzyka, która rozbrzmiewa na żywo i to w przestrzeni nieograniczonej ścianami. Dla mnie jazz jest zarówno kameralny jak i niezwykle towarzyski. Ma moc oczarowywania i porywania. A zatem spacerując lipcowego wieczoru po Krakowie dajmy się porwać maggi jazzu.

A fantastycznym uzupełnieniem nocnego jazzowania będzie zapewne koncert na dachu Okrąglaka na placu Nowym na Kazimierzu. Tam zabrzmi jazz fusion czyli Funk De Nite, Bryan Corbett i Petsteppers.

Dla tych bardziej klubowych koneserów odbędą się Nocne Koncerty Klubowe mniej więcej od 22.00 – 2.00. Warto zatem będzie znaleźć o tej porze w jednym ze znanych z jazzowych klimatów krakowskich pubach, do których należą między innymi Piec Art, Alchemia, Drukarnia, Harris Piano Jazz Bar.

A co dalej, co za tydzień ?

Wakacje, podróże, wędrowanie. Niejednokrotnie zdarzają się nam podczas podróży rozstaje. Crossroads. Na rozstajach mamy wybór kierunku. To miejsce gdzie krzyżują się różne drogi. A my podejmujemy decyzję, którędy podążyć. Nie bez przyczyny festiwal łączący różne style muzyczne nosi taką nazwę. A odbędzie się on w Krakowie od 25 – 27 lipca. I też będziemy mogli zadecydować, jaki kierunek muzyczny wybierzemy do posłuchania.

Gorąco polecam koncert sobotni, który o godzinie 18.00 rozpocznie Kapela ze Wsi Warszawa a o godzinie 20.30 wystąpi Gheorghe Zamfir wraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Zapowiada się niezwykle. Zamfir to postać niemal legendarna. Mistrz fletni pana.

Instrumentu o bogatej, bo liczącej około 4 i pół tysiąca lat tradycji. Zamfir to również twórca muzyki filmowej do takich przebojów hollywoodzkich jak Piknik pod wiszącą skałą, czy Dawno temu w Ameryce. A sam dźwięk fletni przywołuje klimat egzotycznych podróży i rozległych górskich przestrzeni.

A w niedzielę o 20.00 Gypsy Queens & Kings. Muzycy zespołu są z pochodzenia hiszpańskimi Cyganami, których przodkowie znaleźli schronienie we Francji podczas hiszpańskiej wojny domowej. Wystąpią wraz z gośćmi. Razem tworzą niezwykłą grupę składającą się z różnych etnicznych klimatów połączonych jednym gorącym rytmem – sercem południowych krajów. Ich muzyka wywodzi się bezpośrednio z wiejskich zabaw, którym towarzyszyły orkiestry dęte. A jest w orkiestrach dętych jakaś siła ;-) jak dawniej śpiewała Sława Przybylska.

Na deser i bardziej kameralnie - na scenie w Rotundzie od 24.00 będzie można posłuchać pieśni wołoskich aojdów w wykonaniu Slobodana Markovića z Serbii.

Aojdowie to poeci lub pieśniarze zazwyczaj wędrowni (chociaż zdarzali się też i nadworni) opiewający czyny bogów i bohaterów. Najczęściej improwizowali, powtarzając znane opowieści i wplatając w nie aktualne wydarzenia.

A z mojej strony to tyle aktualności z wybranych wydarzeń w Krakowie. Życzę dobrej zabawy.

Pozdrawiam

Joanna Krzeczkowska
Twój Przewodnik po Krakowie
tel. 505 305 966

PS. Dokładny program festiwalu Rozstaje znajdziesz tutaj


« Powrót