Listopadowy Kraków - PRZEWODNIK PO KRAKOWIE ::Przewodnik Kraków - Oprowadzanie po Krakowie - Informator - Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem miejskim - zapraszam do Krakowa

www.abc-krakow.pl

Aktualności i wydarzenia » Listopadowy Kraków


Witam serdecznie po długiej przerwie

W piosence „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” Grzegorza Turnaua i Andrzeja Sikorowskiego słyszymy: I odmiennym jakby rytmem u nas ludziom bije serce. Słowa te mają niby sugerować, że w Krakowie żyje się wolniej. I tak może parę lat temu było. Ale ostatnio muszę przyznać, że czas, nawet w tym pięknym i magicznym mieście, zaczął przyspieszać swój bieg.

Po długiej przerwie w opisywaniu niektórych wydarzeń krakowskich powracam dziś z newsletterem informującym o tym co warto w Krakowie zobaczyć. Mam nadzieję, że będzie pojawiać się częściej niż ostatnio. Newsletter to tak jak dawniej bardzo subiektywny przegląd wybranych atrakcji.

A zatem co w listopadzie?

Tym razem polecam bardzo ciekawą wystawę fotografii XIX – wiecznego Krakowa, ponadto spotkanie z teatrem Brechta oraz dla ukojenia muzykę organową.

Dlaczego akurat ta wystawa? Autonomia galicyjska to okres w dziejach Krakowa niezwykle bogaty w przemiany na polu kulturalnym, gospodarczym i społecznym. Brzmi to może bardzo podręcznikowo ale to czas, w którym w Krakowie działają tacy artyści jak Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański. Mamy też prezydentów. Wymienię chociażby tych najsłynniejszych Dietla, Zyblikiewicza i Lea. Kraków jest miejscem licznych manifestacji ducha patriotycznego. Kolekcja starych fotografii zebranych w Pawilonie Wyspiański 2000 przybliża nam miasto drugiej polowy XIX wieku. Powstają liczne instytucje tak zwanej użyteczności publicznej jak elektrownia, gazownia, straż pożarna czy zakłady świadczące pomoc potrzebującym. Otwierane są muzea. Zmienia się podejście do trybu życia prowadzonego przez mieszczan. Sport i higiena stają się wartościami poważanymi.

Zapraszam

„Rozpoczęte dzieło trwa. Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918”, Pawilon Wyspiański 2000, od 3 listopada do 31 grudnia, 9.00-17.00.

A teraz Dedykacje, Dedykacje.
Spotkanie z pokornym, niepokornym twórcą o niebanalnej osobowości czyli Bertolt Brecht i jego sztuka -10 listopada-10 grudnia
Na 2008 rok przypada 110. rocznica urodzin artysty. Dedykacje to przede wszystkim przegląd najlepszych interpretacji jego dramatów z Polski i zagranicy.
Dedykacje: Brecht to także projekcje kinematograficzne. Szkoła teatralna wraz z Domem Norymberskim w Krakowie pokażą cztery filmy a z kolei teatr im. J. Słowackiego zaprosi na „Tajemnice zakładu fryzjerskiego” , „Kuhle Wampe, czyli kto włada światem?” oraz ekranizację „Happy endu”. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Na listopadowe dni brechtowskie składają się różnorodne wydarzenia takie jak wystawa poświęcona artyście jako inspiratorowi nowych koncepcji teatralnych i nauczycielowi swoich wybitnych następców, m.in. Konrada Swinarskiego. Będzie też otwarty panel dyskusyjny z udziałem zarówno wybitnych teoretyków, jak i praktyków. Dni zakończy ekspozycja prac plastycznych autorstwa studentów ASP oraz pokaz spektaklu adeptów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST: „Ten słaby wprawdzie robi z tego wielki dramat”.
Festiwal już trwa, dokładny program wydarzeń można znaleźć pod adresem:.

http://www.sezony.teatralne.krakow.pl/Brecht/program/idNews/1

A teraz muzyka. 19 listopada rozpoczynają się w Krakowie IV Dni Muzyki Kościelnej. Potrwają przez 5 dni. W środę Papieska Akademia Teologiczna i Akademia Muzyczna podpiszą porozumienie w sprawie utworzeniu międzyuczelnianego kierunku "muzyka kościelna". Ten kierunek studiów dziennych tworzony wspólnie przez PAT i Akademię Muzyczną w Krakowie będzie przygotowywać muzyków, którzy oprócz umiejętności gry na instrumencie i dyrygentury dysponowaliby wiedzą z zakresu liturgii, teologii i pedagogiki. Dzięki takiemu wykształceniu absolwenci mogliby w parafiach i małych miejscowościach być nie tylko organistami, ale nauczycielami muzyki i inicjatorami wydarzeń artystycznych. Organista w kościele to temat dyskusji nawet na forach internetowych. Cytuję:

Różne mogą być poglądy na temat roli organisty w kościele w czasie Mszy św. i nabożeństw. Osobiście uważam, że powinien on pilnować dyscypliny śpiewu w kościele m. in. przez podawanie tempa i konsekwentne jego trzymanie. Według mnie pobożne śpiewanie nie jest równoznaczne z rozwlekłym zawodzeniem. By dobrze wywiązać się z tego zadania, trzeba - niestety - dać trochę głosu w mikrofon. Inaczej "kościelne płaczki" (przepraszam, jeśli kogoś uraziłem tym sformułowaniem) skutecznie by go zagłuszyły.


O zadaniach i pracy organistów w różnych krajach będzie mowa w przyszły piątek podczas międzynarodowego sympozjum naukowego. Proszę proszę. A zatem sami przekonajmy się co potrafią. Każdego dnia wieczorem w innym krakowskim kościele zaplanowano koncert organowy w wykonaniu muzyków z Polski, Niemiec, Francji i Austrii. Na zakończenie Dni Muzyki Kościelnej w kościele św. Piotra i Pawła zabrzmi rzadko wykonywany i trudny utwór, skomponowany ku czci patronki muzyki kościelnej św. Cecylii - "Msza Cecylińska" Charlesa Gounoda. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. A dokładny program koncertów wraz z nazwiskami wykonawców pod tym linkiem:

http://www.mmkrakow.pl/2819/2008/11/16/krakow-iv-dni-muzyki-koscielnej-program?category=news

Serdecznie zapraszam

Joanna Krzeczkowska
Twój Przewodnik po Krakowie
« Powrót